Rubriky

Odebírejte novinky do emailu

Loading

JAK NA BEZSTAROSTNOU KOMUNIKACI S PACHTÝŘEM?

22. 11. 2023 - Natálie Havlíčková
Přečteno 322x

S naší kolegyní Renčou, specialistkou pro evidenci půdy, jsme probrali téma, o které si často píšete – komunikace s pachtýřem. V dnešním článku se zaměříme na několik bodů, které vám zajistí nastolit s pachtýřem férový vztah a odpoví na důležité otázky ohledně komunikace s pachtýřem a také ohledně práce zemědělců.

1) VYPLATÍ SE KOUPIT POZEMKY S PACHTOVNÍ NEBO BEZ PACHTOVNÍ SMLOUVY?

Toto je otázka, která je nám často pokládána. Je to ale velmi individuální dle záměru za kterým pozemek pořizujete. Ve většině případů je ale lepší, když je pachtovní smlouva uzavřená a pozemek je tím pádem nějak obdělávaný. Důležité je ale myslet i na podmínky konkrétní smlouvy. Samozřejmě je vhodné nemít uzavřenou žádnou pachtovní nebo nájemní smlouvu, která by byla uzavřena za nevýhodných podmínek. Například pachtovní smlouva uzavřená na 10 a více let, kdy se v tomhle případě neaktualizuje ani výše pachtovného.

Když pak slušně za pachtýřem přijdete s tím, že jste novým majitelem pozemků a s pozemky se vám do ruky dostala daná pachtovní smlouva, většinou se dokážete rozumně domluvit. Ve valné většině případů je domluva s pachtýři rozumná a bez problému. Buďte ale upřímní ohledně toho, na čem se chcete domluvit, a hlavně jednejte slušně.  

2) CO DĚLAT JAKO PRVNÍ V MOMENTĚ, KDY DOSTANETE DO RUKOU PACHTOVNÍ SMLOUVU? 

Je dobré neprodleně kontaktovat pachtýře a řeknu mu, že jste novým majitelem pozemku (např. z dědictví nebo koupí), na kterých máme spolu uzavřenou pachtovní smlouvu. Pokud pachtovní smlouva odpovídá vašim představám, není třeba řešit nic dalšího, jen se představte pro případné budoucí jednání. Důležitým bodem řešení je aktualizace čísla účtu nebo formy úhrady pachtovného. V případě, že se smlouvou nesouhlasíte, požádejte o možnost dohodnout se na nových podmínkách smlouvy. Když bude pachtýř s nabídkou souhlasit, je třeba ještě dohodnout formu změny podmínek – zda dodatkem ke smlouvě nebo úplně novou smlouvou. Když pachtýř nesouhlasí s nabídkou, možností je podat výpověď a čekat po dobu výpovědní lhůty.

3) CO KDYŽ CHCETE ZVÝŠIT PACHTOVNÉ? JAK STANOVIT CENU? JAK TO OZNÁMÍM PACHTÝŘI? 

Zemědělci často už i sami, bez upozornění majitele pozemků, zvyšují roční sazby pachtovného (bez aktualizace pachtovní smlouvy). Samozřejmě to nedělají všichni, ale dnes je jich už dost, co každý 1-3 roky sami od sebe pachtovné navýší.

Specialistka evidence půdy Renata Luňáčková

4) CO KDYŽ CHCETE, ABY PACHTÝŘ NA VAŠEM POZEMKU HOSPODAŘIL EKOLOGICKY?

Dnes už je dost zemědělců, co hospodaří čistě jen ekologicky. Často si to sami píšou do pachtovních smluv. To platí i pro jiné požadavky – pokud máte nějaké speciální požadavky vy jako majitel pozemku, zapracuji jej do návrhu nové pachtovní smlouvy a zašlu tento návrh pachtýři, aby to odsouhlasil. Pokud není pachtýř schopný požadavky splnit, přichází další diskuze. Někdy i sám doporučí jiného zemědělce z okolí, který je schopen například ekologické hospodaření zajistit.

5) POSTUPEM ČASU PŘICHÁZÍ VÍCE A VÍCE PODMÍNEK, KTERÉ MOHOU ZEMĚDĚLCŮM PROSTŘEDNICTVÍM PACHTOVNÍ SMLOUVY “SVAZOVAT RUCE”. JAKÉ TO JSOU?

Co zemědělce v pachtovních smlouvách často trápí jsou podmínky pojištění. Většinou si ale zemědělci návrh smlouvy posílají sami, proto smlouvy neobsahují něco, co by nemohli plnit.

6) Z POHLEDU PACHTÝŘŮ, CO JE JEJICH NEJČASTĚJŠÍ POŽADAVEK?

Pro zemědělce je každý hektar půdy velmi cenný a nechce o něj přijít. Takže z pohledu pachtýřů jde určitě o délku pachtovní smlouvy. 

7) CO JE PRO ZEMĚDĚLCE DNES NEJVĚTŠÍ PROBLÉM A PŘEKÁŽKA V PROFESI?

Možná se to nezdá, ale náklady na zaměstnance, výroba hnojiv, dotace… Ze všech stran musí splňovat hodně podmínek, aby vůbec mohli fungovat. Nemají to lehké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *